Lightning Network ⚡️

Lightning Network je nativní platební síť BItcoinu. Bitcoin je totiž inherentně (již z principu) neškálovatelný (v první vrstvě zvládá pouze desítky transakcí za sekundu). A proto je vhodné šetřit místo v blockchainu. Doporučujeme tudíž začít používat Lightning, a ten považovat za standardní platební způsob. Naopak to může být ještě jednodušší (rychlejší a levnější) než používání Bitcoinu klasicky onchain - a počet transakcí za sekundu je pak takřka neomezený. 
Na to, abychom mohli Lightning pohodlně používat, je však nutná adopce. Proto se nebojte vyzkoušet lightning peněženky na své běžné drobné platby, přijmout ho ve svém podnikání a případně i přispívat do "otevřených nástrojů" Lightning ekosystému.

Základ Lightning Network tvoří platební kanály (payment channels). Tyto kanály jsou zápisem do BTC blockchainu vytvořeny mezi dvěma protistranami a jsou obousměrné. „Transakce“ v Lightning Network jsou vlastně přepisy stavu účtů (tyto zápisy se ale ukládají pouze v daném kanálu). Každou změnu v tomto kanálu přitom musí schválit (podepsat) obě strany (multisignature). Stav kanálu se může po podpisu obou stran libovolně měnit s tím, že staré stavy se mažou a závazný je vždy ten poslední. Jedná se o jistou formu smart kontraktu – chytrého kontraktu – a je trochu obsáhlejší, jak to přesně funguje.

Správci LN kanálů mohou budovat i síť kanálů (hubs or channel factories) čistě s cílem spojovat síť a přeposílat transakce. Tím se rapidně zvýší průchodnost sítě. Za tuto službu si mohou účtovat poplatek, který je ale rozhodně menší, než za „on-chain“ zápis.

Více na: https://www.alza.cz/lightning-network

Lightning-network-paper

http://lightning.network/lightning-network-paper.pdf

1. The Bitcoin Blockchain Scalability Problem
2. A Network of Micropayment Channels Can Solve Scalability
3. Bidirectional Payment Channels
4. Hashed Timelock Contract (HTLC)
5. Key Storage
6. Blockchain Transaction Fees for Bidirectional Channels
7. Pay to Contract
8. The Bitcoin Lightning Network
9. Risks
10. Block Size Increases and Consensus
11. Use Cases
12. Conclusion
13. Acknowledgements




Další technické detaily jsme přesunuli na samostatnou stránku.
Stejně tak Ligtningové peněženky.


LN explorer

https://explorer.acinq.co/

https://amboss.space/ – Další Lightning Network Explorer

Tento graf ukazuje kumulativní kapacitu bitcoinů ve všech kanálech (2021/09). Lightning uzly mezi sebou otevírají platební kanály, které jsou „financovány“ bitcoiny. Když jsou v těchto kanálech provedeny transakce, zůstatek kanálu se projeví, aniž by bylo nutné vysílat transakci do řetězce. Tím vzniká druhá vrstva nad bitcoinovou sítí, která rozšiřuje její možnosti.





LnBits

https://lnbits.com/ | https://github.com/lnbits/lnbits | https://github.com/fiatjaf/awesome-lnurl
free and open-source lightning wallet

Pokud si chcete hned pohrát, doporučujeme skvělý nástroj, který díky mnoha rozšířením (extensions) poskytne detailnější pohled na různé možnosti. LNURL výběry, statické QR, mikroplatby za stránky, platební terninál…


Mastering the Lightning Network

Trojice autorů v čele s Andreas M. Antonopoulos (@aantonop), dále pak Olaoluwa Osuntokun (@roasbeef) a Rene Pickhardt (@renepickhardt) stojí za skvělým počinem. Zdrojové podklady k jejich rozsáhlé knihze Mastering the Lightning Network jsou „k dispozici“ na githubu https://github.com/lnbook/lnbook. Nejen že si jí můžete přečíst, ale můžete se podílet na opravách, úpravách či doplnění.


Pár dalších odkazů

https://1ml.com/
https://hashxp.org/lightning/node/025e5019685002fe7…PP
https://bitcoinvisuals.com/ln-capacity
https://1ml.com/visual/network